Op de heenreis naar Groningen stopten we bij het Waterloopbos om daar te gaan wandelen.
Vanaf 1952 tot 1995 was in dit gebied een openluchtlaboratorium. Er werden wetenschappelijke modellen gebouwd om te zien hoe water zich gedroeg. Denk hieraan aan de Deltawerken, grote havens, rivieren en kustlijnen. Alles werd op schaal gebouwd en in totaal vonden er tweehonderd onderzoeken plaats.
Door de komst van de computer werd het openluchtlaboratorium overbodig en sloot het in 1996 de deuren.
Een projectontwikkelaar wilde van het gebied een bungalowpark maken en daarmee zouden de overblijfselen van het laboratorium en de bijzondere natuur verloren gaan.
Omwonenden hebben zich tegen dit plan verzet en met succes: het Waterloopbos bleef behouden en kwam in handen van Natuurmonumenten.
De natuur neemt nu de overblijfselen, die als ruïnes door het bos verspreid liggen, over. Hier en daar wordt wel ingegrepen zodat de waterloopkundige monumenten te zien blijven.
Doordat het gebied zo waterrijk is komen er veel (bijzondere) dieren en planten voor.
Verschillende schaalmodellen zijn de afgelopen jaren gerenoveerd.
Eind jaren zeventig werd onderzoek gedaan voor de stormvloedkering in de Oosterschelde. Er werd een zogenaamde Deltagoot gebouwd: een betonnen geul waar water doorheen stroomde.
Ruimtelijke Kunstenaars RAAAf en Atelier de Lyon hebben naderhand van de Deltagoot een kunstwerk gemaakt door de betonnen panelen te verzagen, te draaien en te kantelen.
Het kunstwerk is een ode aan de waterloopkundige onderzoeken die hier uitgevoerd zijn.
Wij vonden het een mooi gebied om in te wandelen. Toch had ik me er van tevoren meer van voorgesteld, maar dat kan, hè? Misschien toch een kwestie van niet helemaal goed voorbereid te zijn.
Wij zijn er eind september geweest, speciaal een week in bungalow in Drenthe ervoor gaan zitten. Op zondag zijn we gegaan, ook oudste dochter van man met haar man en 2 pubers kwamen. Eerst gelunched in het vlakbij gelegen Fletcher hotel. Het weer was heel goed in tegenstelling tot het weerbericht aan het begin vd week. Gevolg was dat het er heel druk was.
BeantwoordenVerwijderenMaar zelf hebben we er niet veel van gezien want wij kunnen niet zo ver lopen, wel de Deltagoot doorlopen. Daarna zijn wij op het hoekje bij een picknicktafel gaan zitten, met koffie die we meegenomen hadden, we hebben ons enorm verbaasd over al die mensen die er met kinderen op een veelheid van buggy's, stepjes, fietsjes en andere wagentjes mee liepen, we hebben ons er enorm mee vermaakt.
De anderen zijn een rondje van 3 km gaan lopen, Oudste kleinzoon wil misschien waterbouwkunde in Delft gaan studeren, dus voor hem was mooi ook de oude manieren te zien.
Daarna nog wat gedronken in het Paviljoen. Het was een heel geslaagde dag ook al zagen we zelf niet zoveel, stiefdochter had veel foto's genomen maar weer heel anderen dan jij heb genomen. Voor mij dus heel leuk om deze te zien.
Wij liepen bijna negen km en het was een mooie wandeling, dus wat dat betreft viel het niet tegen. Ik had me eigenlijk van de bouwkundige modellen meer voorgesteld.
VerwijderenWij hebben bij het paviljoen een pannenkoek gegeten. Die smaakte prima.
Misschien omdat je in de winter er was. In de late lente is het een mooi kleurenspel van al het groen. Kikkers, padden, libelles zo veel leuke vogeltjes. mooie varens , bloemen. in de herfst heel veel paddenstoelen. Ik kom er graag!
BeantwoordenVerwijderenIk had ergens gelezen dat er heel veel paddenstoelen in de herfst zijn. Het is natuurlijk ook een nat gebied. Het was nu ook fijn om te lopen en natuurlijk nog vroeg in het jaar.
VerwijderenReden jullie er speciaal voor om? Jammer dat het dan tegenviel. Ik ken het niet, maar uit de reactie van Marie begrijp ik dat het later in het jaar zeker de moeite waard is om te bezoeken.
BeantwoordenVerwijderenAls jullie nog een keer naar het noorden komen, kun je het nog eens proberen, ik kan me voorstellen dat je er heel mooie natuur-foto's van kunt maken. Maar ik vind deze ook het bekeken waard hoor.
Dank je wel. Als we een paar dagen weggaan, maken we op de heen- en terugreis altijd ergens een wandeling. Meestal ergens onderweg. Dit keer werd dat dus het Waterloopbos.
VerwijderenWij zijn lang geleden in de herfst geweest en hebben alles uitgebreid bekeken.Wij vonden het geweldig.
VerwijderenIk denk dat het nog niet zo toeristisch was,er was nog niets te eten of te drinken in de buurt.Zelf kan ik niet meer lopen dus geniet ik extra van jouw uitjes.
Er is nu een mooi paviljoen waar je iets jan eten/drinken. De boswachter was daar ook aanwezig en als je wilde kon je haar vragen stellen.
VerwijderenWij waren er vorig zomer in juni en hebben er van de natuur en de bouwwerken genoten. Achteraf bleek het onze laatste vakantie samen te zijn. Maar goed dat je niet alles van tevoren weet. Sommige foto's zitten ook in mijn archief. Ik kom hier via het blog van Gooisch Meisje.
BeantwoordenVerwijderenIk volgde jou niet, maar zie nu dat nog maar recent je partner overleden is. Ik wil je heel veel sterkte wensen 💖
VerwijderenIk ben er ook geweest in de zomer vorig jaar. Vond het erg leuk en heel rolstoeltoegankelijk. Dan ben ik dubbel blij! Ook de vega-kroketten herinner ik mij nog goed, daar werd ik een beetje misselijk van!
BeantwoordenVerwijderenMarijke
Wij hebben voor een groot deel ook het rolstoelpad gelopen, maar hier en daar zijn we er wel van afgeweken.
VerwijderenVan de pannenkoeken werden we gelukkig niet misselijk, die waren goed.